Forum Dziewczyński świat! Strona Główna Dziewczyński świat!
Forum dla dziewczyn :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nirvana

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dziewczyński świat! Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Angel xD
Tancerka Snu


Dołączył: 03 Sie 2007
Posty: 1647
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/6

PostWysłany: Nie 9:51, 05 Sie 2007    Temat postu: Nirvana

Nirvana - amerykańska grupa grunge'owa, utworzona w 1985 roku. Początki subkultury o nazwie grunge, związane są nierozerwalnie z tym zespołem.



Początki zespołu sięgają 1988 - to wtedy Cobain nadał mu nazwę Nirvana i tak już pozostało do roku 1994. Zespołowi udało się wybić ponad przeciętność albumem Bleach wydanym przez wytwórnię SubPop 15 czerwca 1989. Zawierał on charakterystyczną muzykę opartą na prostych liniach melodycznych, która wywodziła się zarówno z tradycji punkowych, jak i klasycznej amerykańskiej muzyki. Na okładce Bleach widnieje nazwisko Jasona Evermana, który jednak nie brał udziału w jej nagrywaniu - stało się tak ze względu na jego pomoc finansową przy produkcji albumu. Bleach uzyskała w niezależnym środowisku pewną renomę i dzięki niej Nirvana zaczęła się cieszyć sławą na zachodzie USA.

Tuż po premierze Bleach zespół opuścili Everman i Channing. Według Cobaina, Chad grał nazbyt jazzowo i delikatnie, pomimo swej biegłości technicznej. Miejsce za perkusją zajął multiinstrumentalista Dave Grohl, znany wcześniej z punkowego projektu Scream. Już z Grohlem udało się Nirvanie podpisać kontrakt płytowy z wytwórnią Geffen, co umożliwiło zespołowi promocję na całym świecie i ostateczne zerwanie z etykietką zespołu o lokalnym znaczeniu, czego muzycy bardzo nie chcieli. Przy współpracy z wytwórnią Geffen - DGC Nirvana nagrała w 1991 płytę Nevermind, która zdobyła olbrzymią popularność i okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym .[1]. Z jednej strony grunge'owe środowisko cieszyło się[potrzebne źródło], ponieważ w sukcesie Nirvany widziało szanse sukcesu i wyjścia z podziemia również dla siebie, z drugiej strony jednak zarzucano Nirvanie komercjalizacje i zatracenie własnych, muzycznych ideałów[potrzebne źródło]. Zespół okrzyknięto legendą[potrzebne źródło], a płyta Nevermind trafiła na pierwsze miejsca list przebojów, okazując się jedną z najlepszych płyt lat 90. Utwory takie jak "Come as You Are" czy "Lithium" stały się bardzo popularne, zaś "Smells Like Teen Spirit" uważany jest za hymn pokolenia lat 90. i zaliczany do najbardziej znanych rockowych utworów. Na liście najlepszych utworów wszech czasów zajął on 9 miejsce, a płyta Nevermind uważana jest za 17 najlepszą płytę w historii muzyki rozrywkowej wg Magazynu Rolling Stone.

24 lutego 1992 roku Cobain ożenił się z wokalistką grupy Hole, Courtney Love. Od tego momentu nasiliły się problemy lidera zespołu związane z nadużywaniem narkotyków. W tym klimacie powstała trzecia i ostatnia płyta długogrająca tria zawierająca premierowy materiał In Utero, wydana przez wytwórnię DGC w 1993 roku. Przed samym wydaniem albumu zespół miał spore problemy z wytwórnią, która domagała się muzyki o bardziej komercyjnym brzmieniu. Kurt Cobain oświadczył: 'Dorosłym się to nie podoba', mając na myśli pracowników wytwórni. In Utero była dość jednoznaczną odpowiedzią na wcześniejsze zarzuty o komercję. Nie zabrakło też osobistych porachunków - na albumie umieszczona jest piosenka pt.: "Frances Farmer Has Revenge On Seattle" ("Frances Farmer mści się na Seattle") będąca jasną odpowiedzią na artykuł dziennikarki Vanity Fair, przez którą Kurt i Courtney stracili prawo do opieki nad swoją córką. Płyta stała się jednak od razu hitem debiutując na liście Billboardu, a do dziś sprzedano w samych Stanach Zjednoczonych ponad 6 milionów jej egzemplarzy. Szczególnie cenionym utworem okazał się pierwszy singel z tego albumu - "Heart-Shaped Box" - do którego stworzono psychodeliczny teledysk. Od 1993 roku stan psychiczny Cobaina zaczął się gwałtownie pogarszać.

Przed ostatecznym rozpadem zespół zdążył zatrudnić drugiego gitarzystę Pata Smeara, by wspomógł Nirvanę na koncertach. Niedługo potem Nirvana nagrała płytę live - MTV Unplugged in New York - która zawierała piosenki wykonane w wersjach akustycznych. Uznano ją za jednen z najlepszych albumów wydanych w 1994 roku. Grupa zakończyła działalność po śmierci Kurta Cobaina 5 kwietnia 1994 roku.

Pozostali członkowie Nirvany kontynuują swe kariery muzyczne z różnym powodzeniem. Dave Grohl założył swój własny zespół Foo Fighters, który odnosi niemałe sukcesy. Całkiem niedawno Grohl wziął udział w projekcie muzycznym - Probot. W ten sposób spełniło się największe marzenie tego muzyka - Dave zagrał obok swoich największych idoli m.in. zagrał z Lemmym z grupy Motörhead. Natomiast Chris Novoselic zakładał kapele grające alternatywną muzykę, nie osiągając jednak większych sukcesów. Były to m.in. Sweet 75, a ostatnio także Eyes Adrift. Po rozpadzie Nirvany popularność muzyki grunge niestety mocno osłabła. Wśród wielu grup ludzi narodzonych w latach 1988-1994 jest ona nadal niezwykle popularna.

Skład:
Kurt Cobain (śpiew, gitara) (1987-1994)
Krist Novoselic (gitara basowa) (1987-1994)
Dave Grohl (perkusja, chórki) (1990-1994)
Chad Channing (perkusja) (1988-1990)
Aaron Burckhard (perkusja) (1987-1988)
Dale Crover (perkusja) (1988, 1990)
Dave Foster (perkusja) (1988)
Jason Everman (gitara) (1989)
Dan Peters (perkusja) (1990)
Pat Smear (gitara) (1993-1994)

Nazwa
zespołu pochodzi od stanu nirwany - osoba w którym się nim znajduje jest wyzwolona od cierpienia i przyczyn cierpienia, ponieważ usunęła niewiedzę, która jest źródłem cierpienia. Stan ten można osiągnąć m.in po narkotykach.


by Wikipedia

Teledyski:

Nirvana - Come As You Are
Nirvana - Rape Me
Nirvana - You know your right

Dyskografia:

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Zna chyba każdy. A lubi ktoś?
Samą Nirvanę cenię głównie dzięki Cobainowi, który był dla mnie fenomenem, bez którego obecna muzyka nie wyglądałaby tak jak teraz.


Ostatnio zmieniony przez Angel xD dnia Pią 12:08, 18 Sty 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Plina!
Sexi Flexi.


Dołączył: 08 Lut 2007
Posty: 2823
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/6
Skąd: Piotrkóóóóów

PostWysłany: Nie 11:51, 05 Sie 2007    Temat postu:

No jasne, że każdy powinien ją znać Cool
Ja osobiście fanką nie jestem, ale parę kawałków znam Wink
Cabain miał świetny głos.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dangerous.
Tancerka Snu


Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 1955
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/6
Skąd: Heartbreak hotel.
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Nie 13:24, 05 Sie 2007    Temat postu:

Nie słucham za bardzo, ale cenię.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mischievous
Alfons


Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 4901
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6

Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Nie 15:46, 05 Sie 2007    Temat postu:

Znam jedynie Smells Like Teen Spirit.
Reszta mi nie lezy.
No i za bardzo kojarza mi sie z 11-latkami w czerni z kostkami na plecach. Na kostkach oczywiscie naszywka Kurta wielkosci 30x30 cm.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
potosia
Łoś Super Ktoś


Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1478
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Somewhere in hell

PostWysłany: Nie 17:25, 05 Sie 2007    Temat postu:

Smells Like Teen Spirit - tylko to znam i nawet mi się podoba. W reszte się nie wsłuchiwałam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Haze
Kochanka Laptopa


Dołączył: 08 Maj 2007
Posty: 971
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Przemków

PostWysłany: Nie 18:56, 05 Sie 2007    Temat postu:

Ahh co tu dożo mówić uwielbiam zakochana
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Tanti
Tancerka Snu


Dołączył: 25 Gru 2006
Posty: 1643
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Graceland
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Nie 21:09, 05 Sie 2007    Temat postu:

Smells Like Teen Spirit mi sie podoba. Reszty nie slyszalam. A moze slyszalam, tyle, ze nie pamietam, a to oznacza, ze nic szczegolnego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pianka
Kurtyzana


Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 997
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: z Sabatu Wiedźm.
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Nie 22:02, 05 Sie 2007    Temat postu:

hmmm, piosenek slyszalam kilka, nawet mi sie podobaly. Ale uwielbiam po prostu czytac o Cobainie! I tych zagadkach co do jego śmierci. Słyszałyście może o stronie na której są piosenki od tyłu? Tam jest ich jedna piosenka [nie pamietam jaka] w której puszczonej od tyłu jest niby ukryta wiadomość.. nie jestem pewna, ale chyba po angielsku - 'To ja zabiłem'. Jeśli chcecie to poszukam i wyślę ją wam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nerissa
Martelina


Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: z wyspy mórz południowych

PostWysłany: Pią 12:26, 17 Sie 2007    Temat postu:

Uwielbiam Nirvanę.
Uwielbiam ich piosenki (z drobymi wyjątkami).
Uwielbiam Kurta.
Ale fanatyczką nie jestem.
Jak na mnie to odwalili kawał porządnej roboty.
Są legendą (też po części dlatego, że Kurt zmarł i to w jakich okolicznościach, tajemnica, itd.).
I b.podoba mi się ta nazwa Very Happy
Świetny pomysł.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Tuuli
Mistrzyni avatarów.


Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 939
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: trzeci karton od lewej
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Śro 19:03, 05 Wrz 2007    Temat postu:

A jakże -oczywiście mam ich najlepszy (najbardziej znany album) "Nevermind", legenda grunge... Powiem jedno - są wspaniali, dla mnie Kurt ciągle żyje... Gdyby nie Nirvana, to w muzyce byłaby wielka pustka - nie do wypełnienia... "Lepiej spłonąć niż odejść w cień."
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Amy
Tancerka Snu


Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 1753
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Home
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Śro 13:08, 08 Lip 2009    Temat postu:

Haze napisał:
Ahh co tu dużo mówić uwielbiam zakochana

Tak jest, u mnie dokładnie to samo. Nie wiem, czemu do tej pory się tu nie wypowiedziałam.
Nirvana jest jedyna w swoim rodzaju, bardzo charakterystyczna i na zawsze pozostanie legendą. Jak dla mnie nie sposób pomylić ich piosenki z innym zespołem.
Moje ulubione: Lithium, Lounge Act, The Man Who Sold The World, Pennyroyal Tea, In Bloom, Come As You Are, All Apologies, Rape Me, Aneurysm.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
samara
Potencjalny geniusz


Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 381
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/6
Skąd: Krynica
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Śro 15:26, 08 Lip 2009    Temat postu:

In Bloom - jeśli chodzi o utwopry rockowe jest to u mnie numer dwa wszechczasów (wyżej cenię tylko U2 - One).
Smells Like Teen Spirit to z kolei riff, który najlepiej wychodzi mi na gitarze, ale się nie podniecam, bo jest banalnie prosty.
Oprócz tych dwóch utworów uwielbiam też Scentless Apprentice, Love Buzz, Coccaine Girl, Half Man I Used To Be i Francess Farmer Will Have Her Revenge on Seattle.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ameretat
Tancerka Snu


Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 1700
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Z trzeciego pudła od lewej.
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Czw 9:54, 09 Lip 2009    Temat postu:

Za chwilę, o 11 na Discovery World będzie "Ostatnie 48 godzin" z Kurtem.

Ja? Kiedyś słuchałam. Cenię, rozumiem że dla innych to baardzo wartościowy zespół i nie będę się sprzeczać że wiele znaczy w historii muzyki.
Ale jakoś niespecjalnie mi leży, słuchałam przez jakiś czas i nie udało mi się z nimi specjalnie oswoić. Może spróbuję do nich powrócić i zobaczymy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zimna_Kawa
Zaklinaczka mrówek


Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6

PostWysłany: Czw 13:01, 09 Lip 2009    Temat postu:

samara napisał:
(wyżej cenię tylko U2 - One)


W ramach OT - pragnę zauważyć, że to zaskakujące i paradoksalne, ale ten utwór miał nigdy nie trafić na Achtung Baby, miał być za to odrzutem z sesji do AB, co także było niezbyt pewne Wink

Nirvana? Większość młodzieży w wieku 14-15 lat przechodzi fascynację tą grupą, nie ma siły. To takie pierwsze próby z muzyką rockową, z czasem odkrywa się bardziej skomplikowane rzeczy. Oczywiście nie mówię tu o wszystkich, ale mając lat 20 bardzo często widzę na ulicy dziewczyny czy chłopców biegających z Kurtem na piersi.
Z perspektywy czasu (tak, też ich słuchałam) widzę ich jako dość nieskomplikowany muzycznie zespół, którego brzmienie oparte jest na lekko zmodyfikowanym (bardziej melodyjnym i przyjaznym dla ucha) "3 akordy, darcie mordy". Najbardziej drażnią mnie jednak poglądy denata i jego gęsto niesmaczne wypowiedzi na temat innych wykonawców tamtego okresu.
Generalnie - na nie.


Ostatnio zmieniony przez Zimna_Kawa dnia Czw 13:02, 09 Lip 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Chika
Użytkowniczka Października.


Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 1183
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6

Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Sob 16:20, 11 Lip 2009    Temat postu:

Swego czasu próbowałam się do nich przekonać, ale jakoś nie potrafię.
Nie słucham ani nie lubię.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Flicka
Zaklinaczka mrówek


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 228
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6

Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Śro 17:14, 22 Lip 2009    Temat postu:

Spoko zespół. Nie jestem zapaloną fanką, ale czasami posłucham.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Chemicaly
Muchomorek


Dołączył: 16 Lip 2009
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: znienacka.

PostWysłany: Sob 18:18, 25 Lip 2009    Temat postu:

Ech, ten Kurt. Bardzo lubię ten zespół, chociaż znam stosunkowo niewiele piosenek, a ciągle coś mi wypada, że nie mam okazji pogrzebać dokładniej w ich dyskografii. Ale i tak najbardziej, tak szalenie trÓ i oryginalnie, uwielbiam Smells like teen spirit - ten utwór jest po prostu niesamowity.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
anteka
Muchomorek


Dołączył: 25 Wrz 2009
Posty: 86
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: nie twój interes
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Nie 18:35, 27 Wrz 2009    Temat postu:

Bardzo dobra grupa ale nieco przereklamowana. Chodzi mi konkretnie o nazwę 'legenda grunge'u' często używana jako określenie zespołu. Prawdziwą legendą grunge'u były Mudhoney oraz Alice In Chains.
A Nirvana - Smells Like Teen Spirit to najbanalniejszy riff do nauczenia się na gitarze. Tworzyli dobrą ale nieszczególnie ambitną muze. Chociaż album Nevermind stoi na półce u mnie na zaszczytnym miejscu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
greenfish
Kochanka Laptopa


Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 870
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6

PostWysłany: Pon 21:13, 14 Cze 2010    Temat postu:

Słucham od zawsze. Mijam się z ich muzyką. Teraz znów wracam.
Ukochana piosenka- "Sappy" (nie ma jej na żadnej płycie, tylko wersje demo i koncerty- polecam)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Amidala
Muchomorek


Dołączył: 21 Lip 2010
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: południe Polski
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Śro 10:33, 21 Lip 2010    Temat postu:

Uwielbiam zespół. Kurt miał jeden w swoim rodzaju głos który cenie. Polecam wersje koncertowe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dziewczyński świat! Strona Główna -> Muzyka
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin